Cerrahi Operasyonlar

KÜRETAJ: Rahim içinden parça almak , düşük sonrasında veya istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması gibi farklı nedenler ile yapılabilmektedir. Para alma dışındaki durumlarda vakum ile rahim içi temizlenmektedir.

HİSTEROSKOPİ: Rahim içinin kamera sistemi ile görüntülenmesi ve gereğinde cerrahi müdahale yapılabilmesini sağlar. Rahim boşluğu içindeki polip, myom gibi oluşumlar veya doğuştan gelen septum dediğimiz perdenin çıkarılması, rahim içi yapışıklıkların açılması gibi cerrahi müdahaleler herhangi bir kesi olmadan yapılabilmektedir.

LAPAROSKOPİ: Karın boşluğu içine karında 3-4 yerden yaklaşık 1 cmlik delikler açılarak kameralı bir sistem ile ulaşılarak rahim ve yumurtalıklar ile ilgili operasyonlar   yapılabilmektedir. Bu sistem ile myom ameliyatları , yumurtalık kistleri çıkarılması veya rahim ve yumurtalıkların alınması gibi operasyonlar yapılmaktadır.

GENİTAL ESTETİK VE VAJİNOPLASTİ: Bu operasyonlar estetik kaygılar nedeni ile yapılabileceği gibi idrar kaçırma vb nedenler ile de yapılabilmektedir.

LAZER İŞLEMLERİ: Lazer ile vajinal daraltma , idrar kaçırma tedavileri, dış genital bölge beyazlatma işlemleri yapılmaktadır.

LABİOPLASTİ: Dış dudakların normalden büyük veya sarkık olması estetik olarak istenmeyen görüntünün haricinde oturup kalkarken, dar pantolonlar ile veya ilişki sırasında rahatsızlığa neden olabilmektedir. Anestezi altında dudaklarda küçültme işlemi yapıldıktan sonra hasta aynı gün taburcu edilmekte , birkaç gün içinde normal yaşantısına dönebilmektedir.

VAJİNOPLASTİ: Vajinada özellikle zor vajinal doğumlar sonrasında oluşan deformasyonlar zaman içinde idrar kaçırma , ilişki sırasında rahatsızlık , kabızlık gibi sorunlara yol açabilmektedir. Ön ve arka vajina duvarındaki fazla dokular çıkarılarak mukoza altı dokular dikişler ile sağlamlaştırılır ve vajina daha dar bir hale gelir. İdrar kesesi yukarı doğru, rektum dediğimiz bardağın son kısmı eski yerine sabitlenerek idrar kaçırma ve dışkılamada güçlük sorunlarım ortadan kalkmaktadır.

TOT: Daha ciddi idrar kaçırma problemlerinde mesane ve mesane boynunun açısı düzeltilerek tedavi sağlanmaktadır.

TUBAPLASTİ / SALPENJEKTOMİ: Tüplerde meydana gelen tıkanıklıklar gebe kalmaya farklı sebepler ile engel olmaktadır. Tüpler tıkalı olduğunda yumurtayı yakalayıp rahim içne ulaştırma görevini ve tüp içerisinde dölleme yetisini kaybeder. Bu durumda tüplerdeki basit yapışıklıklar açılabilir( TUBAPLASTİ )

Hidrosaplenks dediğimiz durumda ise tüp orijinal yapısını kaybederek içi sıvı dolu bir kiste dönüşür. Bu durumda tüp içinde biriken  sıvı rahim içine ulaşarak döllenmiş yumurtanın tutunmasına da engel olmaktadır. Tüp bebek tedavisi öncesinde bu tüplerin mutlaka çıkarılarak embriyonun tutunma şansı artırılmalıdır. ( SALPENJEKTOMİ ) Hidrosalpenks kitle etkisi ile de kasık ağrısına yol açabilmekte, ameliyat ile bu sorun da çözülmektedir.

Mesajınızı Yazın...
Nişantaşı Tüp Bebek Tedavisi
Harbiye Mah. Maçka Cd. Feza Apt. No:1 K:4 Şişli / İstanbul / MAÇKA NO :1
Powered by