İnfertilite (Kısırlık) Tanı ve Tedavisi

Haftada 2 veya daha sık düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl ( 35 yaş ve üzerinde 6 ay ) içerisinde gebelik olmamasıdır. Çiftlerin %85-90 ı bu süre içinde gebelik elde edebilmektedir.

İNFERTİL ÇİFTİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Kadın için ideal değerlendirme detaylı bir öykü alınması ile başlar. Adet düzeni, adet döneminde veya ilişki sırasında ağrı varlığı , daha önce gebelik, düşük, doğum ve tüp bebek denemeleri olup olmadığı, genital enfeksiyon öyküsü sorgulanmalı; Kronik hastalıklar, ailede erken menopoz var ise not edilmelidir. Adet döneminde ultrasonografi ile rahim , rahim iç zarı ve yumurtalıklar değerlendirilir, yumurta rezervi açısından antral folikül sayımı yapılır. Adet bittikten birkaç gün sonra da ultrason ile görülemeyen tüpler HSG ile değerlendirilir. Rahim filmi de denilen HSG ile rahim iç boşluğu ve tüpler hakkında bilgi elde edilir. Adet düzensizliği, yumurta sayısının düşük olması gibi durumlarda adet döneminde hormonal değerlendirme de yapılmalıdır.

Erkek için Spermiogram ve duruma göre üroloji muayenesi planlanmalıdır. Erkeğin çocukluk çağında geçirdiği ateşli hastalıklar, travmalar geçirdiği operasyonlar, cinsel fonksiyon bozuklukları da mutlaka hikayeye dahil olmalıdır.

Spermiogram 3 ila 5 günlük cinsel perhiz sonrasında yapılmalı , sayı ve morfoloji değerlendirilmelidir.Normal bir spermiogram testinde sperm sayısı ml de 15 milyon , spermlerin %4ünden fazlası normal görünümde  ve %50 sinden fazlası hareketli olmalıdır.

HSG -HİSTEROSALPİNGOGRAFİ ( RAHİM FİLMİ )

Jinekolojik muayene pozisyonunda rahim içine enjekte edilen radyoopak madde ile film çekilerek rahim içi ve tüpler değerlendirilmektedir. İşlem kısa sürmekte ancak tercihe göre anestezi ile de yapılabilmektedir.

HİSTEROSKOPİ

Ultrasonografi veya HSG de görülen veya şüphelenilen polip, myom ,rahim perdesi gibi problemlerin tanı ve tedavisinde ,tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları veya düşükler varlığında yapılmaktadır. Genellikle anestezi altında, kamera ile rahim ağzından rahim içine ulaşılarak yapılan, günübirlik yatış gerektiren  bir operasyondur.

LAPAROSKOPİ

Rahim, tüpler ve yumurtalıklar ile ilgili operasyonları kapalı yöntemle kamera ile gerçekleştirdiğimiz operasyondur. Göbek deliği ile birlikte toplam 3-4 adet 1 cmlik kesi ile kamera ve mikro aletler yerleştirilmektedir. Myom, yumurtalık kistleri , hidrosalpenks gibi durumlarda hastayı aynı gün taburcu etme imkanı sunan bir yöntemdir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

AŞILAMA

Kısırlık nedeni ile başvuran çiftlerde kadın veya erkekte ciddi bir sorun tespit edilmez ise ilk başvurulacak yöntemdir.

Aşılama için

-Kısırlık süresi uzun olmamalı,

-Sperm testinde sayı>10 milyon /mlden ; morfoloji > %4, hareketlilik %50 den fazla

-Kadın yaşı <35 , yumurta rezervi yeterli, tüpler açık olmalıdır.

YUMURTA DONDURMA

> 35 yaşında

<35yaş kadınlarda yumurta rezervi azalmış

Mesajınızı Yazın...
Nişantaşı Tüp Bebek Tedavisi
Harbiye Mah. Maçka Cd. Feza Apt. No:1 K:4 Şişli / İstanbul / MAÇKA NO :1
Powered by